ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ :

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Η τραγική Χόφε και η πειστική Βέρντερ

Καλημέρα σας ...
Η τάξη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αποκαταστάθηκε εχθές το μεσημέρι μετά την νίκη της Μπάγερν επί της Σάλκε μέσα στην εχθρική Veltins Arena με 0-2. Λίγες οι φάσεις στο πρώτο μισάωρο του ματς με τις ομάδες να μάχονται για την κυριαρχία του κέντρου. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν η πιο απειλητική ομάδα στο γήπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 55' με γκολ του Toni Kroos. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Thomas Muller σημείωσε το δεύτερο για τους Βαυαρούς και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της Μπάγερν στο πρωτάθλημα που την έφερε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς ενώ παράλληλα η πρώτη ήττα στην φετινή Bundesliga για τους "μπλε".
Την πρώτη ήττα της μετά από 31 αγωνιστικές γνώρισε και η πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ από το Αμβούργο μέσα στην Imtech Arena με 3-2. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Heung Min Son, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης με τον Ivan Perisic. Εκ νέου προβάδισμα για το Αμβούργο στο 55' με τον Ivo Ilicevic, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το δεύτερο γκολ του Heung Min Son έδειξε ότι καθαρίζει την μπουγάδα για την ομάδα του Thorsten Fink. Ο Ivan Perisic όμως είχε άλλη γνώμη και ενώ ακόμα οι οπαδοί του Αμβούργου πανηγύριζαν το τρίτο γκολ της ομάδας τους, μείωσε σε 3-2. Το τελευταίο 25λεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά το Αμβούργο κράτησε και πήρε την πρώτη του νίκη φέτος, νίκη χρυσάφι τόσο από άποψη βαθμών όσο από άποψη ψυχολογίας. Ποδοσφαιρική ειρωνεία... Η ομάδα που τερμάτισε το αήττητο των 31 αγωνιστικών για την Ντόρτμουντ είναι η κάτοχος του ρεκόρ έχοντας παραμείνει αήττητη σε 36 ! ματς μεταξύ 1982 και 1983.
Στα υπόλοιπα ματς της χθεσινής ημέρας η Μάιντζ πέτυχε την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας εντός έδρας της Άουγκσμπουργκ, ενώ ισόπαλα ανδείχθηκαν τα ματς Βόλφσμπουργκ - Γκρόιτερ Φιρτ (1-1) και Φορτούνα Ντίσελντορφ - Φράιμπουργκ (0-0).
Η τέταρτη αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τρεις αναμετρήσεις... Ας τις δούμε μία μία...
Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ
Το χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων δέκα χρόνων πραγματοποιεί η Λεβερκούζεν την φετινή σεζόν. Μόλις τρεις βαθμοί συγκομιδή εώς τώρα για τις "ασπιρίνες" που ηττήθηκαν την πρώτη αγωνιστική από την Άιντραχτ με 2-1, νίκησαν στην συνέχεια την Φράιμπουργκ με 2-0, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική δεν προέβαλαν καθόλου αντίσταση στην πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ από την οποία ηττήθηκαν με 3-0. Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε την Μέταλιστ για το Europa League με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) παρουσιάζοντας την συνήθης εικόνα της φέτος: Απελπιστικά μόνος ο striker Steffan Kiessling στην επίθεση, χωρίς ιδέες όταν φτάνει απέναντι στα αντίπαλα καρέ. Δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών που να επηρρεάζουν τους γηπεδούχους.
Υποχρεώσεις στο Europa είχε και η Γκλάντμπαχ που ταξίδεψε στην Κύπρο για να αντιμετωπίσει την Α.Ε. Λεμεσού. 0-0 το τελικό αποτέλεσμα με τους Γερμανούς να χάνουν χρυσή ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πάρουν το τρίποντο, όταν ο Oscar Wendt από το σημείο του πέναλντι σημάδεψε το δοκάρι. Εκτός αποστολής από το ματς στην Κύπρο έμειναν αρκετοί βασικοί για να είναι διαθέσιμοι σήμερα. Στο εγχώριο πρωτάθλημα προέρχεται από εντός έδρας ήττα από την Νυρεμβέργη με 2-3 σε ένα ματς που τουλάχιστον σκόραραν οι νεοαποκτηθέντες Luuk de Jong και Granit Xhaka.Πλήρης οι φιλοξενούμενοι.
Στοιχηματικά: Τοπικό ντέρμπι της Ρηνανίας το συγκεκριμένο ματσάκι, με την ατμόσφαιρα "κομματάκι" ηλεκτρισμένη. Έτσι όπως αγωνίζεται η Λεβερκούζεν δεν βλέπω πως θα μπορέσει να διασπάσει την άμυνα της Γκλάντμπαχ που θα είναι και πιο φρέσκια λόγω ξεκούρασης αρκετων ενδεκαδάτων μεσοβδόμαδα. Θα ρισκάρω με το διπλό στο 3.35 του ΟΠΑΠ και θα περιμένω να επαναληφθεί η πρόσφατη προϊστορία που θέλει τα "πουλάρια" να φεύγουν με το διπλό από την Bay Arena τα δύο τελευταία χρόνια. Όσοι δεν θέλουν να ρισκάρουν τόσο υπάρχουν και τα Goal/Goal (1.60) και Over(1.70) που φαντάζουν πιο σίγουρα.

Βέρντερ Βρέμης - Στουτγκάρδη
Κάτι σαν deja vu ("προμνησεία" ο επιστημονικός όρος κατά wikipedia) πρέπει να βίωσε η Βέρντερ Βρέμης την προηγούμενη αγωνιστική όταν παρά την καλή της εμφάνιση δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις για να ηττηθεί με 3-2 από το Αννόβερο. Κάτι αναλογο είχε συμβεί και την πρώτη αγωνιστική όταν αγωνίζονταν εναντίον της Ντόρτμουντ (εκτός 1-2) και δέχθηκε γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Έτσι έμεινε στους τρεις βαθμούς που της έδωσε η νίκη της επί του Αμβούργου (2-0) την δεύτερη αγωνιστική. Πειστικές εμφανίσεις λοιπόν για την ομάδα του Thomas Schaaf που θα ψάξει σήμερα την δεύετρη εντός έδρας νίκη της. Δεν υπάρχουν απουσίες άξιες αναφοράς για τους γηπεδούχους.
Η Στουτγκάρδη δεν είναι στα καλά της και σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει την περσινή (ειδικά στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος) ομάδα που έφτασε τελικά να αγωνίζεται στο Europa League. Ένα γκολ στο ενεργητικό της και μόλις ένας βαθμός μετά από τρεις αγωνιστικές είναι απολογισμός που αν μη τι άλλο αγχώνουν τον Bruno Labbadia. Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε την Στεάουα Βουκουρεστίου, είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει την νίκη (2 δοκάρια ο Cacau) αλλά τελικά το ματς τέλειωσε ισόπαλο 2-2. Πλήγμα στην επιθετική της γραμμή η απουσία του τιμωρημένου Vedad Ibisevic.
Στοιχηματικά: Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος όταν προτείνεις ένα σημείο, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την Βέρντερ που στο παρελθόν έχει κάνει αρκετά "κουλά". Οι εμφανίσεις της όμως, σε συνδυασμό με την έδρα (δεν έχει χάσει τα πέντε τελευταία χρόνια από την Στουτγκάρδη -τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες) σε συνδυασμό με την κακή εικόνα της Στουγκάρδης, σε συνδυασμό με την απουσία του Ibisevic, οδηγούν στον άσσο του 1.80 στον ΟΠΑΠ. Οι ιντερνετικοί θα το βρουν μέχρι και 1.95.
Σημείωση Συντάκτη: Πολλούς συνδυασμούς βλέπω παραπάνω και αν κάνει κανά "κλαρίνο" η Βέρντερ ποιός μας ξεπλένει μετά!!!!

Χόφενχαϊμ - Αννόβερο
Περίπου τέσσερα γκολ ανά ματς δέχεται η Χόφενχαϊμ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της φετινής Bundesliga. 5-3 την προηγούμενη αγωνιστική από Φράιμπουργκ, 0-4 την δεύτερη αγωνιστική από Άιντραχτ, 2-1 στην πρεμιέρα από Γκλάντμπαχ. Τραγική η κατάσταση στην ομάδα η οποία είναι φυσικά ουραγός στην βαθμολογία αλλά μεσοβδόμαδα απέκτησε αγωνιστικό  διευθυντή (Andreas Muller το όνομα αυτού) τα καθήκοντα του οποίου είχε μέχρι τώρα ο κόουτς Markus Babbel. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στην άμυνα (όπως φανερώνουν και το πιο πάνω σκορ) με τον goalkeeper Tim Wiese να πραγματοποιεί πολύ άσχημες εμφανίσεις. Ο Wiese πάντως δεν θα αγωνιστεί σήμερα λόγω μυϊκού τραυματισμού και την θέση του κάτω από τα δοκάρια θα πάρει ο άπειρος Koen Casteels. Όχι απαραίτητα μειονέκτημα αυτό για τους γηπεδούχους έτσι όπως έπαιζε ο Wiese.
Πολύ σκληρό για να πεθάνει αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά το Αννόβερο αφού μεσοβδόμαδα και ενώ βρέθηκε να χάνει στο 55' από την Τβέντε (εκτός) με 2-0 κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό. Όσον αφορά την Bundesliga προέρχεται από νίκη στις καθυστερήσεις επί της Βέρντερ Βρέμης (3-2) με γκολάρα του Szabolcs Huszti ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες για τους πανηγυριμούς του. Μία γιατί έβγαλε την φανέλα του και μία γιατί κατευθύνθηκε προς την κερκίδα για να γίνει ένα κουβάρι με τους οπαδούς της ομάδας. Το Αννόβερο άσκησε έφεση για τις κάρτες αλλά απορίφθηκε κατά συνέπεια ο Huszti δεν θα είναι διαθέσιμος για το σημερινό ματς.
Στοιχηματικά: Δελεαστική η τιμή του διπλού για μια ομάδα του επιπέδου του Αννόβερο που αγωνίζεται εναντίον της ουραγού και πολύ κακής αμυντικά Χόφενχαϊμ. Το 2.45 του ΟΠΑΠ είναι στοιχηματική επιλογή.

Μεσοβδόμαδα υπάρχει αγωνιστική δράση καθώς έχουμε εμβόλιμη αγωνιστική στην Bundesliga οπότε περάστε μια βόλτα να δούμε αν βγαίνει κάτι από το κουπόνι.
Σας αφήνω να χαζέψετε το βιντεάκι με την γκολάρα του Huszti.